A szőrhullás minden kutyafajtát érinthet, bár bizonyos fajtáknál, mint például a német juhászoknál, a goldeneknél, husky-knál és malamutoknál a leggyakoribb.
A szőrhullást számos tényező okozhatja, többek között allergia, hormonális egyensúlyhiány, fertőzések vagy akár a stressz. A szőrhullás kezelése a kiváltó októl függően változik. Egyes esetekben, például az allergiák esetében a kezelés gyógyszeres kezeléssel járhat. Más esetekben, például hormonális egyensúlyhiány esetén a kezelés magában foglalhatja az étrend vagy az életmód megváltoztatását.
Fontos, hogy kiderítsük, mi okozza a szőrhullást, hogy megfelelően tudjuk kezelni. Egyes esetekben a kutyák szőrhullása egyszerűen az öregedés miatt következik be, és nem kell aggódni miatta. Ha azonban a szőrhullás hirtelen vagy túlzottan jelentkezik, fontos, hogy időben elvidd kutyád állatorvoshoz, hogy kizárhatóak legyenek a háttérben meghúzódó egészségügyi problémák. Ez a cikk nem pótolhatja a megfelelő orvosi diagnózist!
A kezelési lehetőségek a szőrhullás okától függően változnak, de lehetnek helyi kenőcsök vagy szájon át szedhető gyógyszerek.
A kutya szőrhullás tünetei
Szőrhullásról akkor beszélünk, ha a kutya szőre foltokban vagy egészében egy-egy területről látszólag indokolatlanul eltűnik.
Tehát először nézd meg közelebbről a kérdéses bőrfelületet, mert lehet hogy kutyád fennakadt a kerítésen vagy egy másik kutyával került összetűzésbe és azért hiányzik a kutya szőre azon a bizonyos testrészen.
A kutyaszőrhullás egyik legnyilvánvalóbb tünete természetesen a kutya bundájából hiányzó szőr foltok. Az is árulkodó jel, hogy a kutya bőre száraz és hámló, a szőrzet pedig tompa és törékeny.
A szőrhullás jellegzetes kísérő tünete a vakarózás. Ez egy teljesen ösztönös viselkedés a kutyáknál, ami a bőr irritáltságára és a diszkomfortra utal.
A szőrhullással kapcsolatosan beszélnünk kell a vedlésről is. A kutya tavasszal és ősszel vedlik a legtöbbet. Ezt hívjuk a szokásos szezonális vedlésnek. Ez teljesen természetes folyamat. A tavaszi vedlés az első melegebb napokon kezdődik és arra szolgál, hogy megszabaduljon a kutya a melegebb időre a nehéz szőrzettől. Az őszi vedlés során pedig felkészül az elkövetkező hidegebb időszakra.
Mitől fakó és miért hullik a kutya szőre?
Ez lehet olyan egyszerű dolog, mint egy új ételre való allergia, vagy valami komolyabb, például bőrbetegség. Ha kutyád sokat vakarózik és fakó a szőre, fontos, hogy kiderítsd az okát, hogy kezelni lehessen, és segítsd őt abban, hogy jobban érezze magát.
A kutya vakarózásának is számos lehetséges oka van. Az allergia gyakori ok, különösen az étel-, pollen- vagy poratkaallergia. A bőrbetegségek, például a rüh vagy a pajzsmirigy alulműködés szintén okozhatnak viszketést a kutyánál.
Milyen betegség okozhat szőrhullást?
A kóros kutya szőrhullás (más néven alopécia) okai sok kutyus életét keserítik meg. Nem is beszélve a gazdikról, akiknek mindenhol a kutya elhullajtott szőre után kell takarítani. Most felsoroljuk a leggyakoribb betegségeket, melyek a tünetet okozhatják.
Kutya allergia
A kutyaszőrhullás leggyakoribb oka az allergia. Az allergia a szőrtüszők irritációját és gyulladását okozhatja, ami szőrhulláshoz vezet. Az allergia kezelése általában antihisztaminok és/vagy szteroidok alkalmazását jelenti a gyulladás csökkentésére.
A szőrrel és a bőrrel kapcsolatos problémák forrása sok esetben az elfogyasztott táplálékra is visszavezethető. Nincsenek pontos statisztikák arról, hogy a kutyáknál mennyire gyakori az ételallergia, de becslések szerint a kutya populáció körülbelül 10 százalékát érinti.
Az ételallergia bármely életkorban kialakulhat, de leggyakrabban fiatal kutyáknál fordul elő. Az ételallergia leggyakoribb tünetei a kutyáknál a viszkető bőr, a fülgyulladás és a gyomor-bélrendszeri problémák.
Stressz
A kutyák stresszes állapota is egyfajta betegség helyzet. A stressznek számos oka lehet, többek között a mindennapi rutin megváltozása, a gazditól való elválás, az új környezetnek vagy más állatoknak való kitettség, valamint egy adott stressz helyzet (pl. az állatorvos vagy a kutyakozmetikus meglátogatása).
A kutyák a gazdik stressz-szintjére válaszul is stresszesek lehetnek. A kutyák stresszének kezelése a kiváltó októl függ, és magában foglalhat viselkedés módosítást, gyógyszeres kezelést és fokozott emberi interakciót is.
Általában a legegyszerűbb megoldás az ilyen helyzet kezelésére a stressz forrásának megszüntetése.
Pajzsmirigy alulműködés és egyéb hormonális betegségek
Számos hormonális betegség okozhatja, hogy hullik a szőr egy kutyáknál, beleértve a pajzsmirigy alulműködést, a Cushing-szindróma és a mellékvese tumorokat.
A Cushing-szindróma egy hormonális rendellenesség, amely akkor jelentkezik, amikor a szervezet túl sok kortizol hormont termel. Ez számos egészségügyi problémához vezethet, többek között súlygyarapodáshoz, izomgyengeséghez és szőrhulláshoz. A Cushing-szindróma kezelése általában gyógyszeres kezelést jelent a kortizol termelésének szabályozására.
A pajzsmirigy-alulműködés a kutyák gyakori hormonális rendellenessége, amely akkor jelentkezik, ha a pajzsmirigy nem termel elegendő pajzsmirigyhormont. Ez a hormon felelős a szervezet anyagcseréjének szabályozásáért. Elegendő mennyiség nélkül a szervezet anyagcseréje lelassulhat, ami számos tünethez vezethet, többek között ahhoz, hogy hullik a szőr.
A kutyák pajzsmirigy alulműködésének többféle okai is lehetnek, többek között autoimmun betegség, a pajzsmirigy gyulladása és bizonyos gyógyszerek. A kezelés jellemzően napi adag pajzsmirigyhormonpótló gyógyszer adását jelenti a kutyának.
Bakteriális és gombás fertőzések
A leggyakoribb szőrhullást okozó bakteriális fertőzés a pyoderma, amely a bőr bakteriális fertőzése. A leggyakoribb gombás fertőzés pedig a gyűrűsféreg, amely a bőr gombás fertőzését okozza.
Az egészséges kutyák bőrén számos baktérium van jelen. Ezek sok betegségtől védik kedvencünket. Ezek a baktériumok azonban sérülés vagy immunhiány esetén kellemetlen bőrproblémákat okozhatnak. Valamint vannak olyan baktériumok is a kutya bőrén ami szintén fokozott szőrhullást okozhatnak.
Genetikai tényezők
Sokszor egyszerűen öröklött tényezők okozzák, azt, hogy hullik a szőr vagy hogy elhúzódik a vedlés. Ezzel nehéz mit tenni és főleg a tüneti kezelésekre kell összpontosítani. A cikk végén pontos gyakorlati tanácsokat adunk Neked, hogy mit tehetsz akkor, ha kiderül, hogy kutyusod genetikailag vedlik sokat.
Rühesség
A rüh a bőr parazitás fertőzése, amely erős viszketést okoz. A Sarcoptes scabiei atka okozza, amely a bőrbe fúrja magát, hogy lerakja a petéit. A peték kikelnek, és az atkák mélyebbre fúródnak a bőrbe, ami további irritációt okoz. A rüh rendkívül fertőző, és szoros érintkezés révén emberről emberre terjedhet. Állatokról emberre is átvihető. A rüh kezelésére gyógyszeres krémeket vagy testápolókat használnak, amelyek elpusztítják az atkákat.
Daganatos betegségek
Az első lépés a szőrhullás kiváltó okának azonosítása. A rák kizárásához biopsziára és egyéb vizsgálatokra lehet szükség. Ha rákot diagnosztizálnak, a kezelési lehetőségek közé tartozhat a műtét, a sugárkezelés és a kemoterápia. Az állatorvos a gazdival együtt dolgozza ki a kutya számára legmegfelelőbb kezelési tervet.
Autoimmun betegségek
Amikor a szervezet immunrendszere megtámadja a szőr tüszőket, a szőr kihullását okozhatja. Ha ez áll a háttérben, akkor általában kevesebb az elhullott szőr mennyisége. Többféle kezelés is alkalmazható az állapot javítására, többek között immunszuppresszív gyógyszerek, sugárterápia és szteroidok is lehetnek.
Mit tehetsz a kutya szőrhullás ellen?
Számos dolog van, amivel segíthetsz a kutyádnak, ha a szőr indokolatlanul erőteljes elvesztését tapasztalod. Először is el kell vinned az állatorvoshoz, hogy ő kizárja a háttérben meghúzódó egészségügyi problémákat. Ha a szőrhullás oka valamilyen egészségügyi állapot, az állatorvos fel tudja majd írni a megfelelő kezelést.
Ha nincs mögöttes egészségügyi probléma, akkor megpróbálhatod megváltoztatni a kutya étrendjét olyanra, amely kifejezetten a bőrproblémákkal küzdő kutyák számára készült. Válassz speciális, bőrproblémákkal küzdő kutyáknak szánt tápot vagy értendet beszerezni.
Ha a szőre hullásának az oka a stressz, akkor megpróbálhatod csökkenteni a stresszt a kutyád életében azzal, hogy több mozgást, figyelmet és szeretetet biztosítassz számára.
Nézzük az 5 leghatékonyabb lépést a szőrhullás mérséklésére:
1. Rendszeres fürdetés
Szőrhullás ellen nagyon hatásos, ha a közvetlenül a bőr felületén levő kórokozókat mossuk le. A fürdetés és az ápolás úgy általában is nagyon fontos ahhoz, hogy kutyád szőre és bőre egészséges maradjon. Feltétlenül használj megfelelő kutyasampont, hogy megelőzd a jövőbeli bőr és szőrproblémák kialakulását.
Vigyázz! A túl gyakori fürdetés is okozhatja, hogy túlzottan hullik a szőr. A sampon ugyanis eltávolíthatja a szőrt védő természetes olajokat. Fürdetéskor mindenképpen használj gyengéd és kímélő hipoallergén kutyasampont. Kerüld, hogy víz kerüljön a fülébe. Fürdés után győződj meg róla, hogy alaposan leöblítetted a kutyája szőrét. Ne felejtsd a szárítást sem: először törölközővel száríts, amennyire csak lehet, majd géppel kell teljesen szárazra hozni a bundát.
Milyen sampont használj? Mi ezt a kutyasampont ajánljuk erőteljes vedlés és szőrhullás esetére.
2. Gyakori fésülés
Ha kutyád szőre könnyen össze filcesedik, akkor azt óvatosan fel kell bontanod és a csomókat el kell távolítanod egy kefével vagy fésűvel. A fésülködés serkenti a bőr vérkeringését, ami viszont segít a létfontosságú olajok felszabadításában a bőr felületéről. Ez segíthet megelőzni a szőrhullást, és elősegítheti az új szőr növekedését is. Ezen az oldalon konkrét tanácsokat kaphatsz arról, hogyan kell a kutya szőrét fésülni fájdalommentesen.
Milyen kefét használj? Mi ezt a kutyakefét ajánljuk vedlésre hajlamos kutyánál.
3. Rendszeres állatorvosi ellenőrzések
Ha kutyádnál extrán hullik a szőr, fontos, hogy elvidd állatorvoshoz, hogy kizárjátok az esetleges alapbetegségeket. Ha a diagnózis felállítása megtörtént, az állatorvos képes lesz a legjobb kezelési módot javasolni.
4. Megfelelő táplálás
A kutyusoknál (is) az egészség a kiegyensúlyozott táplálkozással kezdődik. Ez azt jelenti, hogy kutyádnak minden szükséges tápanyagot a megfelelő arányban kell fogyasztania. Ha a kutyád nem jut elegendő mennyiségben bizonyos tápanyagokhoz, akkor az szőrhulláshoz vezethet. A fehérje hiánya például szőrhullást okozhat a kutyánál. Létezik kimondottan kutyatáp szőrhullás ellen is már.
Az egészséges zsírokban és omega-3 zsírsavakban gazdag étrend segíthet a vedlés csökkentésében és az egészséges szőrzet megőrzésében. Az olyan kiegészítők, mint a lazacolaj vagy a kókuszolaj szintén hasznosak lehetnek.
Fontos, hogy kerüljük az élelmiszerekből származó allergéneket, mert azok allergiás reakciót okozhatnak. Az élelmiszerekből származó allergének számos tünetet okozhatnak, többek között viszketést, bőrpírt vagy duzzanatot.
5. Táplálékkiegészítők adagolása
A kutyáknak táplálékkiegészítőre van szükségük, hogy biztosítsuk nekik az egészséges bőrhöz és szőrzethez szükséges összes tápanyagot. Az egészséges táplálkozás a legjobb módja a kutyusok szőrhullásának megelőzésének, de ha kutyádnál már szőrhullást tapasztalsz, akkor egy étrend-kiegészítő segíthet a tápanyag-egyensúlyhiány kijavításában és a szőrzet egészségének javításában.
Milyen táplálékkiegészítőket javasolunk?
Spirulina alga
A spirulina alga egyfajta kék-zöld alga, amelyet por vagy tabletta formájában árulnak étrend-kiegészítőként. A spirulina algának számos tudományosan bizonyított egészségügyi előnye van, többek között segíti a fogyást, növeli az energiaszintet, és segít a szervezet méregtelenítésében. A spirulina alga szuper tápanyagforrás a kutyák szőrhullásának természetes kezelésére.
Lazacolaj
A lazacolaj a lazac húsából nyert természetes olaj. A lazacokat megtisztítják, majd a testükből kivonják az olajat. Omega-3 és Omega-6 zsírsavakban gazdag, amelyek jótékonyan hatnak a bőrre és a szőrzetre.
A lazacolaj a kutyusok szőrhullásának kezelésére használható a gyulladás csökkentése és az egészséges bőrnövekedés elősegítése révén. Folyékony formában kapható, és szájon át vagy helyileg is alkalmazható.
Barna alga
A vedlés csökkentésének egyik módja, ha barna algás étrend-kiegészítőt adsz a kutyád táplálékához. A barna alga egyfajta tengeri moszat, amely tápanyagokban, többek között vitaminokban, ásványi anyagokban és antioxidánsokban gazdag. Ezek a tápanyagok segíthetnek javítani kutyád szőrzetének egészségét és csökkenteni a vedlést.
Sörélesztő por
A sörélesztő régóta ismert természetes gyógymód a szőrhullás ellen, mert B-vitaminokban, ásványi anyagokban és fehérjében gazdag. Ezek a tápanyagok elengedhetetlenek az egészséges hajnövekedéshez. A sörélesztő emellett segít egyensúlyba hozni a bőr pH-szintjét, ami segíthet megelőzni a szőrhullást is.
Huminsav
A huminsav a talajban található szerves anyagok egy típusa, ami egy sötétbarna vagy fekete anyag. Köztudott, hogy számos előnyös tulajdonsággal bír az elő szervezetek számára. A huminsav a kutyusok szőrhullásának egyik leghatékonyabb természetes gyógymódja. Ez egy erős antioxidáns, amely segít javítani a vérkeringést és csökkenti a gyulladást. Emellett elősegíti az új szőr növekedését és megakadályozza a további szőrhullást.
Mire figyelj ha táplálékkiegészítőt választassz kutyádnak?
Ha lehet mindig bio minőségű táplálékkiegészítőt válassz! A bio alapanyagok mentesek a szintetikus növényvédő szerektől, gyomirtóktól és műtrágyáktól. Ezek a vegyi anyagok károsak lehetnek kutyádnak és ha lenyelik ezeket, az szőrhullást és más egészségügyi problémákat is okozhatnak.
Reméljük segítettünk Neked, hogy jobban megértsd ezt az állapotot és hogy tudtunk hasznos tanácsokat adni Neked a kezeléssel kapcsolatban.
Ahogy most már láthatod, a kutyák szőrhullása gyakori állapot. Ezt számos tényező okozza, többek között a genetika, a stressz, az életkor és az egészségi állapot.
Ha a kutyádnak komoly egészségügyi problémái vannak, például allergia vagy egyéb a cikkben felsorolt betegség valamelyike a szőrhullással komolyan kell foglalkoznod. Ha nem vagy biztos a dolgodban, mindig inkább fordulj állatorvoshoz!
Ez a cikk szintén hasznos lehet Neked. Olvastad már?